Senate Candidate Survey Grades

ordered by district · click candidate name for details

  • District 01
  • Mark Johnson
  • GOP
  • East Grand Forks
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 01
  • Reed Perkins
  • DFL
  • East Grand Forks
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 02
  • Paul Utke
  • GOP
  • Park Rapids
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 03
  • Tom Bakk
  • DFL
  • Cook
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 04
  • Kent Eken
  • DFL
  • Twin Valley
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 04
  • Mark Larson
  • GOP
  • Hawley
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 05
  • Robyn Smith
  • Legal Marijuana Now
  • Longville
  • Challenger
  • Grade: C
  • District 07
  • Jen McEwen
  • DFL
  • Duluth
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 09
  • Richard Dahl
  • GOP
  • Lake Shore
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 09
  • Paul Gazelka
  • GOP
  • East Gull Lake
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 11
  • Michelle Lee
  • DFL
  • Moose Lake
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 11
  • Jason Rarick
  • GOP
  • Brook Park
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 13
  • Jeff Howe
  • GOP
  • St. Cloud
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 14
  • Aric Putnam
  • DFL
  • St. Cloud
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 14
  • Jerry Relph
  • GOP
  • St. Cloud
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 14
  • Jaden Partlow
  • Legal Marijuana Now
  • St. Cloud
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 15
  • Brent Krist
  • DFL
  • Milaca
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 16
  • Joshua Prine
  • Independence Alliance
  • Lucan
  • Challenger
  • Grade: B
  • District 16
  • Gary Dahms
  • GOP
  • Redwood Falls
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 17
  • Andrew Lang
  • GOP
  • Olivia
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 18
  • Scott Newman
  • GOP
  • Hutchinson
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 19
  • Nick Frentz
  • DFL
  • North Mankato
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 20
  • Rich Draheim
  • GOP
  • Madison Lake
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 20
  • Jon Olson
  • DFL
  • Webster
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 22
  • Bill Weber
  • GOP
  • Luverne
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 23
  • David Pulkrabek
  • Legal Marijuana Now
  • Blue Earth
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 25
  • Sara Flick
  • DFL
  • Rochester
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 26
  • Aleta Borrud
  • DFL
  • Rochester
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 27
  • Tyler Becvar
  • Legal Marijuana Now
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 27
  • Dan Sparks
  • DFL
  • Austin
  • Incumbent
  • Grade: A
  • District 29
  • Mary Murphy
  • Grassroots
  • Maple Lake
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 30
  • Diane Nguyen
  • DFL
  • Elk River
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 32
  • Mark Koran
  • GOP
  • North Branch
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 32
  • Joshua Fike
  • DFL
  • Braham
  • Challenger
  • Grade: B
  • District 35
  • Jim Abeler
  • GOP
  • Anoka
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 36
  • Karen Attia
  • GOP
  • Champlin
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 37
  • Jerry Newton
  • DFL
  • Coon Rapids
  • Incumbent
  • Grade: A
  • District 39
  • Josiah Hill
  • DFL
  • Stillwater
  • Challenger
  • Grade: B
  • District 39
  • Karin Housley
  • GOP
  • St. Mary’s Point
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 40
  • Robert Marvin
  • GOP
  • Brooklyn Center
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 42
  • Ben Schwanke
  • GOP
  • Shoreview
  • Challenger
  • Grade: B
  • District 43
  • Bob Zick
  • GOP
  • North St. Paul
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 44
  • Greg Pulles
  • GOP
  • Plymouth
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 45
  • Ann H. Rest
  • DFL
  • New Hope
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 45
  • Andy Schuler
  • Legal Marijuana Now
  • Golden Valley
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 46
  • Ron Latz
  • DFL
  • Saint Louis Park
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 47
  • Thomas Funk
  • GOP
  • Victoria
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 47
  • Addie Miller
  • DFL
  • Watertown
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 48
  • Jeff Jiang
  • GOP
  • Eden Prairie
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 52
  • Tomas Settell
  • GOP
  • Inver Grove Heights
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 52
  • Matt Klein
  • DFL
  • Mendota Heights
  • Incumbent
  • Grade: C
  • District 53
  • Susan Kent
  • DFL
  • Woodbury
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 54
  • Karla Bigham
  • DFL
  • Cottage Grove
  • Incumbent
  • Grade: B
  • District 55
  • Sahra Odowa
  • DFL
  • Shakopee
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 55
  • Eric Pratt
  • GOP
  • Prior Lake
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 56
  • Lindsey Port
  • DFL
  • Burnsville
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 56
  • Kevin Shea
  • DFL
  • Burnsville
  • Challenger
  • Grade: B
  • District 56
  • Dan Hall
  • GOP
  • Burnsville
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 57
  • Greg Clausen
  • DFL
  • Apple Valley
  • Incumbent
  • Grade: A
  • District 58
  • Matt Little
  • DFL
  • Farmington
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 61
  • Scott Dibble
  • DFL
  • Minneapolis
  • Incumbent
  • Grade: A
  • District 62
  • Omar Fateh
  • DFL
  • Minneapolis
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 62
  • Jeff Hayden
  • DFL
  • Minneapolis
  • Incumbent
  • Grade: F
  • District 63
  • Chris Wright
  • Grassroots
  • Minneapolis
  • Challenger
  • Grade: A
  • District 63
  • Diane Napper
  • GOP
  • Minneapolis
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 64
  • Erin Murphy
  • DFL
  • St. Paul
  • Challenger
  • Grade: F
  • District 66
  • John Marty
  • DFL
  • Roseville
  • Incumbent
  • Grade: A
  • District 67
  • Foung Hawj
  • DFL
  • St. Paul
  • Incumbent
  • Grade: F